Seminarium otwarte w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW

 

23 maja 2018 roku, w ramach seminarium w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego dr Agata Ignaciuk wygłosi wykład pod tytułem:

„Kultury planowania rodziny w PRL. Kobiecość i męskość w popularnych dyskursach medycznych o antykoncepcji i aborcji (lata 50-80)”

O treści wykładu:

„Kształt ustawy regulującej przerywanie ciąży, dostęp do antykoncepcji awaryjnej – tematy te wywołują niesłabnące kontrowersje polityczne i społeczne. Spróbuję pokazać, że kontrowersje te zakorzenione są w przeszłości, której systematyczne zbadanie pozwoli lepiej zrozumieć ich genezę. W czasie wykładu przedstawię założenia projektu „Kultury planowania rodziny w Polsce (1945-1989)” i opowiem o rozpowszechnianiu idei planowania rodziny w PRL. Promując antykoncepcję i stygmatyzując aborcję, popularne publikacje medyczne propagowały zarazem konkretne modele kobiecości i męskości. W przypadku kobiet, planowanie rodziny miało służyć zachowaniu zdrowia i estetycznego wyglądu matki oraz pozytywnie wpłynąć na dobrostan rodziny. Mężczyźni przedstawiani zaś byli jako albo nieodpowiedzialni egoiści, albo brutalni alkoholicy, przed którymi antykoncepcja miała stanowić broń.”

 

SEMINARIA NAUKOWE IEiAK – w trakcie seminariów badania prezentują pracownicy instytutu, a także antropolodzy i przedstawiciele pokrewnych dyscyplin z kraju i ze świata. To okazja do zapoznania się z najnowszymi badaniami i swobodnej dyskusji w kameralnej atmosferze. Spotkania są otwarte dla publiczności. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych: zarówno badaczy, jak i studentów, absolwentów oraz wszelkie osoby, którym bliska jest tematyka seminariów. Więcej o seminariach

Nagrania seminariów

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Antropologia dziś – otwarte seminaria naukowe”. Zadanie „Antropologia dziś – otwarte seminaria naukowe” finansowane jest ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

Strona Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej